Měsíc

8. října 2012 v 14:05 | Nicol

Prohlížíme Měsíc

"Každá hodina má svá tajemství. Za rozbřesku to jsou záhady života a světla. V poledne pak hlavolamy podstatnosti. Ve tři, ve shonu a žáru dne, přízrak Měsíce vysoko na obloze. Za soumraku jsou to vzpomínky. A o půlnoci? To je pak záhada času samého - záhada dne, jenž se nikdy nevrátí, stávaje se minulostí, zatímco my spíme."
Clive Barker

Možností, jak se blíže seznámit s podobou a útvary našeho nejbližšího vesmírného souseda, je celá řada. Stačí jen tak sledovat v divadelním kukátku přechod oblačnosti přes jeho zářivý kotouč, prohlížet větším dalekohledem jeho zajímavá zákoutí nebo cíleně vyčkávat na příhodná osvětlení vybraných měsíčních útvarů. Záměrně tuto činnost nazývám raději jako "prohlížení" nikoli "pozorování" Měsíce. Již několik desetiletí totiž platí, že to co můžeme s pomocí i těch nejdokonalejších dalekohledů sledovat na povrchu Měsíce, bylo už dávno objeveno plejádou předchozích pozorovatelů nebo daleko překonáno automatickými sondami.

Výjimku představují snad jen přechodné jevy (občasná zjasnění, zamlžení na měsíčním povrchu, apod.), mezi které patří záblesky způsobené dopady meteoroidů na neosvětlené části Měsíce. I když je to velmi nepravděpodobné, není vyloučeno, že právě vy se stanete při prohlížení Měsíce jediným očitým svědkem něčeho nečekaného! Prohlížení Měsíce však i bez této špetky napětí často přináší esteticky působivý a poučný zážitek. Nezbývá, než abyste se o tom přesvědčili na vlastní oči!
pozorovatel
Ilustrační snímek Měsíce a planety Merkur. Canon 450D, Canon 24-70 obj, f/2,8, 70 mm, ISO 1600, 2x4 sec. Foto: Ladányi Tamás. Snímek je publikován s laskovaým svolením autora.

Člověk, který žije v ulicích, se řídí podle kalendáře; ví, že je prvního nebo patnáctého nebo sedmadvacátého, čímž je vyčerpáno vše, co mu připomíná koloběh času. Jeho čas není slavně a světle napsán v měsíčních čtvrtích. Jeho život není rozdělen na nebeské oběhy a neskládá se ze světlých a tmavých dob. Když bere na prvního svou gáži, není to tak věčný návrat času, jako když je zase úplněk. Doba, jež uplyne mezi dvěma úplňky, je hlubší a vážnější než doba, která uplyne mezi prvním a posledním. Čas městského člověka je pouhé datum; je to jen číslo, a nikoliv nebeský úkaz; neplyne z věčnosti, jež je časem vesmíru. Člověk, jenž vidí tvář Měsíce, nežije už jen podle tikajících hodin na stěně, nýbrž podle mlčelivých hodin planetárních; následkem toho měří život, abych tak řekl, na velmi dlouhé lokte.

Úryvek z textu Karla Čapka "Za městem".

Prohlídka Měsíce dalekohledem

Spoustu námětů k prohlídkám Měsíce bez dalekohledu najdete v této kapitole. Jestliže si ovšem k prohlížení Měsíce vezmete na pomoc dalekohled, je už to úplně jiná "liga". O tom se ostatně přesvědčil 26. července 1609 anglický astronom Thomas Harriot, který toho dne jako první zamířil dalekohled směrem k Měsíci (v listopadu téhož roku ho následoval mnohem proslulejší Galileo Galilei). V případě Měsíce platí, že čím výkonnější astronomickou techniku použijete, tím více toho na Měsíci spatříte. Tato skutečnost je však vždy silně ovlivněna momentálním neklidem ovzduší, přes které se na Měsíc díváme.

krátery na Měsíci

Nejzajímavější pohled nabízí Měsíc na rozhraní světla a stínu, které ozančujeme jako terminátor. V těchto místech vychází nebo zapdaá Slunce a měsíční útvary jsou zde nasvětleny tak, že velmi dobře vyniká jejich plastický tvar. Foto: archiv autora.
Své "lunární" seance si můžete vybírat cíleně podle měsíčního kalendáře, kdy se vámi zvolený útvar bude nacházet v příhodném osvětlení. Vždy, když usednete k dalekohledu, se však neošiďte o to nejnapínavější - prohlídku bez konkrétního cíle. Nejdříve použijte okulár pro malé zvětšení (asi 60x), kdy se Měsíc vejde do zorného pole celý, a proveďte zběžnou prohlídku. Měsíc vypadá i při malém zvětšení úžasně - zvláště, doplňuje-li ho popelavý svit s duchovými obrysy temných měsíčních moří. Malým zvětšením nejdříve prohlédněte rozhraní světla a stínu (terminátor), kde nejlépe vynikají tvary měsíčního povrchu. Pak zkontrolujte okraje měsíčního disku. Je možné, že právě tady se vlivem librací objeví něco zajímavého.

Teď, když už jste dokončili zběžnou prohlídku, vyměňte okulár a použijte další pro zvětšení alespoň stopadesátinásobné. Projíždějte pozorně terminátor a prohlédněte si i útvary, které jste už viděli. Pokud jste našli během zběžné prohlídky něco zajímavého, vraťte se k tomu a prohlédněte si to pozorně při tak velkém zvětšení, jaké vám dovolí pozorovací podmínky. Na pomoc si vezměte dobrý atlas Měsíce . Možná tak objevíte útvary, kterých byste si jinak vůbec nevšimli.

Po této úvodní seanci si dejte krátkou pauzu, během které se můžete posilnit svačinkou a vyhledat v atlasu další zajímavé útvary. Atlas Měsíce může být dobrým rádcem a pomocníkem, zvláště, budete-li si do něj zapisovat poznámky o některých zajímavých útvarech. Po přestávce se opět vraťte k dalekohledu. Za tu dobu se možná znatelně posune terminátor, takže poznáte, jak se daný útvar během měsíčního dne mění.

Kreslíme Měsíc

V osmnáctém a devatenáctém století lidé kreslili portréty svých přátel a běžně vytvářeli skici míst, která navštívili. Po nástupu fotografie se však malování stalo spíše zálibou provozovanou malým počtem lidí. V důsledku toho se na kreslení pohlíží jako na něco neobvyklého a lidé se často domnívají, že je k tomu třeba zvláštní nadání. To samozřejmě není pravda, stačí jen pilně cvičit!

Sledovaný útvar nebo oblast si nejdříve velmi dobře prohlédněte. Musíte pochopit, co vlastně vidíte a jak vznikly světelné poměry v pozorované oblasti. Vybírejte si pouze malé části měsíčního povrchu. Portrétování větších ploch by zabralo mnoho času a to si mnohdy při pozorování Měsíce nemůžeme dovolit. Zvolíte si techniku kresby, která vám bude nejlépe vyhovovat a začnete s kreslením. Během portrétování neustále kontrolujte jestli váš výtvor na papíře souhlasí s tím, co vidíte v dalekohledu. Pokud tomu tak není, ihned kresbu opravte.

Po dokončení kresby identifikujte jednotlivé útvary. Pokud si nejste jisti, použijte atlas nebo mapu. Orientaci na blízké útvary nebo na strany připojte ke kresbě. Napište čas ukončení kresby a sami oceňte svou kresbu známkou jako ve škole. Ke kresbě ještě můžete připojit slovní popis. Co nejdříve po ukončení pozorování, kresbu dokončete (dobarvení některých nedokončených ploch, přestříkání fixativem, vlepení do deníku). Pokud jste pozorovali dalekohledem, který obraz zrcadlově převrací, je někdy lepší celou kresbu překreslit v běžné orientaci (sever nahoře, východ vlevo). Pomáhat si u toho můžete např. zrcátkem. Pak si uvařte dobrý čaj a začněte kresbu porovnávat s mapami a fotografiemi. Možná tak zjistíte spoustu zajímavých věcí!

Ukázka postupu kresby měsíčního útvary, kdy nejprve vzniká jednoduchá pérovka se základními poznámkami a terpve poté pečlivě vybarvená kresba. Kresba: Pavel Gabzdyl. Bohatou galerii úchvatných kreseb Milana Blažka najdete tady.

Důležité údaje k zápisu z prohlídek Měsíce
Datum a čas: Nejdůležitější informací je datum a přesný čas. Aby se zabránilo zmatkům, uvádějte při pozorování přes celou noc datum v lomeném tvaru např. 7/8. III. 1997), čas raději zapisujte ve světovém čase a to v průběhu celé pozorovací seance minimálně po půlhodinových intervalech.

Dalekohled: Zaznamenejte typ použitého dalekohledu (refraktor, reflektor), ohniskovou vzdálenost objektivu a průměr objektivu v milimetrech. K údajům o dalekohledu připojte informace o okuláru, zvláště pak o jeho ohniskové vzdálenosti.

Kvalita obrazu: K posouzení kvality obrazu používáme jako ve škole pětidílnou stupnici od 1 (nejlepší) do 5 (nejhorší). Videoukázky roztřeseného Měsíce najdete tady.


Kreslení Měsíce umožňuje opravdu dokonale poznat jednotlivá zákoutí měsíčního povrchu. Kreslení Měsíce je ovšem zábavou jen pro vytrvalé a pečlivé pozorovatele. Samotná kresba se zhotovuje mnohdy i desítky minut a ne vždy se dílo podaří. Chce to hodně gumování, překreslování a stálou kontrolu kresby s tím, co vidíte v dalekohledu. Ostatně nejčastější pohyby při kreslení detailů měsíčního povrchu ukazuje i série snímků vlevo. Není divu, že po zhruba půlhodinovém kreslení vás začně pěkně bolet za krkem..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama